Okkervil River - Listening To Otis Redding At Home During Christmas tekst piosenki - Teksciory.pl

Okkervil River: Listening To Otis Redding At Home During Christmas

Tekst piosenki

Brak wideo

Okkervil River

Teksty: 60 Tłumaczenia: 0 Wideo: 1

Tekst piosenki

Okkervil River: Listening To Otis Redding At Home During Christmas

Home is where beds are made and butter is added to toast. On a cold afternoon you can float room to room like a ghost. Take the crche out and argue about who gets to set up the kings. And I know that its home because thats where the stereo sings Ive got dreams to remember. But not even home can be with you forever. Its Christmastime and the plane flies me over white hills to a town in a dream, where the sky is frozen and still, and a room (thats not mine but its just like I left it before, with the wax from the candles all dusty and locks on the door) where I held you so tenderly, and where in summer I opened your letter to me. Im standing where we knelt and a miracle mile now borders it, but if I turn my back and look at the field I dont even notice it for a second. Theres a tangle of greenery where winter scenery ends. And I hear that song sometimes and imagine us much more than friends - like if
we stayed in this town, bought the first house that
went up on sale, and how each
Christmastime would bring
inlaws and snowdays and
holiday mail. Your dad says
youre living in Georgia
since last September.
Well, Ive got dreams to remember. Ive got dreams to
remember. Oh Sara, come back
to New Hampshire. Well stay here fo
Autor tekstu: nieznany

Tłumaczenie piosenki

Okkervil River: Listening To Otis Redding At Home During Christmas

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
0 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

Okkervil River: Listening To Otis Redding At Home During Christmas

 

Skomentuj tekst

Okkervil River: Listening To Otis Redding At Home During Christmas

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Fiołkowe Pole Sobel
  „Słodka jak truskawki latem A trzyma w łapie tylko kubek słonych łez Skromna jak pole fiołkowe I to w ponury dzień Ej, chyba dzwoni kurier Tylko szkoda ze tym razem kwiaty wylądują w kuble Dobrze”
 • Bletka Opał x Gibbs
  „Odklejony jak bletka pośliniona ze złej strony Się poruszam po miejscach niezauważony I tak otumaniony, jak większość w tym mieście Rozerwane serce przez emocje targane wiecznie Jak bletką na w”
 • Niemożliwość pożegnań (ft. Bisz) Pawbeats
  „pogubiony w codzienności czas znajduje już z rzadka usiąść z tobą swobodnie na dłużej nie sprawdzając zegarka jedyne formy bliskości wspomnienia aż ciężkie od znaczeń mówiące wszystko, czego ni”
 • Hieny chichot Intruz
  „Znam dobrze hieny chichot Jest gorszy kurwa niż fleszback Ten rap was wypatroszy hieny Od szyi po pępek Dawaj bit bo coś mi ciąży Tej znajomości to defekt Nigdy już nie będę naciągany jak naplet”
 • Prawda o nas Sylwia Grzeszczak
  „witaj w domu w samą porę za oknami sztorm masz ten spokój rollercoaster bierze mnie krzyknij już stop powiedz komu jak nie tobie opowiadać mi robić szum z błahych spraw godzić się słodko t”

Ostatnio wyszukiwane

Teksty piosenek

Wybrane

Teksty piosenek

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Listening To Otis Redding At Home During Christmas - Okkervil River, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Listening To Otis Redding At Home During Christmas - Okkervil River. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - Okkervil River.