T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Tekst piosenki

Brak wideo

T-Raperzy znad Wis

Teksty: 44 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Gdy Węgierski Ludwik nastał,To rozwinął handel w miastach,A w Koszycach przywilejeNadał szlachcie, czym na dziejeWpłynął nasze w sposób znaczny,Ale później, co zaznaczmy.Kochać wszak go trzeba za to,Że Jadwigi był on tatą.Ta królowa nastolatka(E. Bośniaczka to jej matka),Gdy koronę przywdziewała,Ledwie dziesięć wiosen miała.Habsburgowi obiecana,Toć dla Polski rozkwitanaWyszła za Jagiełłę Władka,Choć mógł robić za jej dziadka.Tym sposobem połączyłaLitwę z Polską i sprawiła,Że powstała siła taka,Która mogła zmóc Krzyżaka.Wspomnieć warto także o tym,Że oddała swe klejnotyBy służyły ku odnowieAkademii (tej w Krakowie).Fundowała też szpitale,Wspomagała biednych stale,A artyści i uczeniNa jej dworze byli czczeni.Biegła w sztuce dyplomacji,Co zaś tyczy zbrojnych akcji,Gdy na Ruś się wyprawiła,To ją do nas przyłączyła.Gdy jej ślubny, choć stateczny,Skłócił z bratem się stryjecznymczyli Witkiem, Jadźka lodyPrzełamała i do zgodyDoprowadzić ich zdołała.Nie inaczej rzecz się miałaZ Luksemburskim - z tego znanym,Że z Polakiemnie chciał sztamy,Lecz z Krzyżakiem. Dzięki JadziDało temu się zaradzić.Taka właśnie była ona,Piękna, dobra, wykształcona.A do tego, o czym piszą,Miała metr i osiemdziesiąt.Teraz skupcie się psubraty,Bo ważniejsze padną daty:Jeden, trzy, siódemka, czwórka,To w Koszycach szlachty zbiórkaPrzez Ludwika WęgierskiegoI uprawnień moc od niego.W tymże roku, w lutym chyba,Jadzia na świat nam przybywa.Raz, trzy, osiem, sześć - to DziuniŚlub i z Litwą wstęp do Unii.Raz, trzy, osiem i siódemka,Że Ruś nasza - jej to ręka.Jeden, trójka, dwie dziewiątki - Grzebią jej doczesne szczątki.O, Jadwigo! O, Królowo!Byłaś niezła, daję słowo!Naszej pieśni to już schyłekPocałujcie więc nas w tyłek.
Autor tekstu: nieznany

Tłumaczenie piosenki

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
0 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Skomentuj tekst

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • My Universe Coldplay x BTS
  „You, you are my universe And i just want to put you first You, you are my universe And i In the night I lie and look u pat you Whne the mornig comes I watch you up There’s a paradise They c”
 • Baila Ella Young Leosia
  „Baila Ella Baila Baila Ella cała sala tańczy tu to Macarena Basia, Ela, Maria i Helena twoja dupka wraca do nas jak bumerang w każdy melanż u nas w każdy melanż jest afera kiedy szukamy aftera”
 • Batoniki (feat. Hodak) Sokół
  „Reader nazywa się twix przeżyłem niejeden lift ulice zmieniają styl ulice słuchaj nic wciąż nie pierdol o życiu mi dziś skończ! jak chcesz się utopić - wypływasz toniesz, jak próbujesz się na ”
 • Ptaki Krzysztof Zalewski
  „Las, wczesne lato jak konwalie pachnie czas jest go w burd ty i ja co ty na to? przecież jedyne co nas dzieli to ten stół wiadomości straszą że wyłączą jutro sens zapytałem o to ptaki - wyś”
 • Wołanie (MIUOSH x ZESPÓŁ ŚLĄSK - Pieśni Współczesne) KRÓL
  „Wybiegam stąd wybiegłem stąd żeby uciec aż spalą dom po ciuchu z mroku wrócę popiół przykrył śnieg roztarł czas tak głośno mało wiem ze nigdy nie chcieli nas dopóki umiem marzyć wierzę w n”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

 • o jadwigo o królowo byłaś niezła daję słowo
 • jadwiga tekst
 • „O Jadwigo, o królowo, byłaś niezła, daję słowo …”
 • Traperzy znad wisły jagiełło tekst
 • gdy węgierski ludwik nastał

Ostatnio wyszukiwane

Teksty piosenek

Wybrane

Teksty piosenek

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Jadwiga - T-Raperzy znad Wis, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Jadwiga - T-Raperzy znad Wis. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - T-Raperzy znad Wis.