T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Tekst piosenki

Brak wideo

T-Raperzy znad Wis

Teksty: 44 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Gdy Węgierski Ludwik nastał,To rozwinął handel w miastach,A w Koszycach przywilejeNadał szlachcie, czym na dziejeWpłynął nasze w sposób znaczny,Ale później, co zaznaczmy.Kochać wszak go trzeba za to,Że Jadwigi był on tatą.Ta królowa nastolatka(E. Bośniaczka to jej matka),Gdy koronę przywdziewała,Ledwie dziesięć wiosen miała.Habsburgowi obiecana,Toć dla Polski rozkwitanaWyszła za Jagiełłę Władka,Choć mógł robić za jej dziadka.Tym sposobem połączyłaLitwę z Polską i sprawiła,Że powstała siła taka,Która mogła zmóc Krzyżaka.Wspomnieć warto także o tym,Że oddała swe klejnotyBy służyły ku odnowieAkademii (tej w Krakowie).Fundowała też szpitale,Wspomagała biednych stale,A artyści i uczeniNa jej dworze byli czczeni.Biegła w sztuce dyplomacji,Co zaś tyczy zbrojnych akcji,Gdy na Ruś się wyprawiła,To ją do nas przyłączyła.Gdy jej ślubny, choć stateczny,Skłócił z bratem się stryjecznymczyli Witkiem, Jadźka lodyPrzełamała i do zgodyDoprowadzić ich zdołała.Nie inaczej rzecz się miałaZ Luksemburskim - z tego znanym,Że z Polakiemnie chciał sztamy,Lecz z Krzyżakiem. Dzięki JadziDało temu się zaradzić.Taka właśnie była ona,Piękna, dobra, wykształcona.A do tego, o czym piszą,Miała metr i osiemdziesiąt.Teraz skupcie się psubraty,Bo ważniejsze padną daty:Jeden, trzy, siódemka, czwórka,To w Koszycach szlachty zbiórkaPrzez Ludwika WęgierskiegoI uprawnień moc od niego.W tymże roku, w lutym chyba,Jadzia na świat nam przybywa.Raz, trzy, osiem, sześć - to DziuniŚlub i z Litwą wstęp do Unii.Raz, trzy, osiem i siódemka,Że Ruś nasza - jej to ręka.Jeden, trójka, dwie dziewiątki - Grzebią jej doczesne szczątki.O, Jadwigo! O, Królowo!Byłaś niezła, daję słowo!Naszej pieśni to już schyłekPocałujcie więc nas w tyłek.
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
0 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Skomentuj tekst

T-Raperzy znad Wis: Jadwiga

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Mama Doda
  „I don’t wanna be the one who brakes you I don’t wanna let you down If my love is not unconditional why Should you be here at all now Rule number one is you need to feel wanted Unhappy people ”
 • Explosion Ech poleczko (DNSQ Remix) - feat. Guzowianki Kalwi & Remi
  „Kalwi & Remi feat. Guzowianki prezentują piosenkę "Explosion Ech poleczko" (DNSQ Remix). Słonko w stawie spać się kładzie lecz muzyka dalej gra nie usiedzi nikt na ławie i Zosieńka nad staw gna ”
 • Why Kiki? Iam Tongi
  „Blue water dancing, ocean spray in the air Trade winds waving your jet black hair Island girl, kinda east side crazy You never call me yours but you call me baby Dinosaurs Spine at Hang Dong, Ta X”
 • Neodym (feat. Błażej Król) Nosowska
  „Może być mocniej i głośniej Bardziej i bliżej Bliżej Nie przywołałaś mnie gestem Chodź To było coś bardziej jak to Co wzywa ćmy Ciało pamięta więcej Znowu myślę o… Tak zmęczony, że pewnie ni”
 • Świenty Paweł Latające Biustonosze
  „Czy to tygrys, czy to lew Właśnie zmieszał z Jarkiem krew Nie do wiary że punkowiec To prezesa dziś dachowiec Tyle było opowieści O tych JOW-ach co tak miały Odbudować demokrację A to zwykłe ”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

 • o jadwigo o królowo byłaś niezła daję słowo
 • jadwiga tekst
 • „O Jadwigo, o królowo, byłaś niezła, daję słowo …”
 • Traperzy znad wisły jagiełło tekst
 • gdy węgierski ludwik nastał

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Jadwiga - T-Raperzy znad Wis, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Jadwiga - T-Raperzy znad Wis. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - T-Raperzy znad Wis.