T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Tekst piosenki

Brak wideo

T-Raperzy znad Wis

Teksty: 44 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Drogie dziatki, chcemy streścić,To co mieści się w powieści,Którą chciała Orzeszkowa"Mezalians" zatytułować,Lecz po zmianie w rezultacieJako "Nad Niemnem" ją znacie.To historia jest dwóch rodówI przełamywania lodów.Jan z Cecylią (wiek piętnasty)To pierwszego protoplasci.On był z gminu, no a onaZaś szlachetnie urodzona.Gdy przybyli tylko puszczaRozciągała się tam wówczas,A przybyli, bo umknęliTym co ich rozdzielić chcieli.Nie zaznali już rozłąki,W płodne pola oraz łąkiPrzekształcili ten dziewiczyTeren, mogąc tylko liczyćNa swe siły, choć podporąByło dzieci dwanaścioro,Gdy już swe rodziny miałyI wraz z nimi budowały,Uprawiały pola żyzne,Zaludniały ojcowiznę.Osiem przeszło tak dziesiątkówLat, aż kiedyś w tym zakątkuZjawił się król Zygmunt AugustCo historię tę z ich znał ust,I w uznaniu ich dokonańNadał herb im (był to Pomian:Żółte pola i żubrzysko).Nadał także im nazwisko,Co z "bohatyr"związek słowemMa. Bohatyrowiczowie.Już trzy wieki śpią pod krzyżemNa nim data, a poniżejJest "memento mori", czyliNie będziemy wiecznie żyli,A kolejne pokoleniaMają stale do czynieniaZ tą mogiłą, co wyrazemTego jest, że trzeba razemDziałać, i że człowiek znaczyTylko dzięki ciężkiej pracy.Ich potomkiem jest dziś Janek,Zamieszkuje on zaścianek,Kocha krewną Korczyńskiego,Który z rodu jest drugiego.Za cel główny ma BenedyktDbać o stały rozwój schedy,O Korczyna ziemie właśnieMa z zaściankiem ciągłe waśnieProcesuje się po sądach.Jakże zmienił się w poglądachSto pięćdziesiąt lat mającyRód. W legionach dziad walczący,Ojciec Stach w listopadowym,Benek z braćmi zaś w styczniowym,Mowa tutaj o powstaniach,Ród więc prawy od zarania.I jest druga też mogiła,Co dwóch druhów połączyła.Andrzej, Benka brat, w niej leżyOraz Janka ojciec, Jerzy.Wtedy jeszcze rody te dwaBój styczniowy mocno jednał.Jest wspomnienia również wartaMiłość, którą żywi Marta,Benedykta bliska krewna,Z wzajemnością - do Anzelma,Stryja Janka, lecz bariery -Nie pochodzą z jednej sfery,Stąd odwagi brak z jej strony,Czynią związek niespełnionym.Lecz nadrobi to Justyna,Która pana jest z KorczynaSiostrzenicą i ma w planieZ Bohatyrowiczem JanemZwiązać przebieg swoich losów,No i wiąże, i w ten sposóbSprawia, że tak jak w przeszłościOba rody są w jedności.Nic już nie ma do dodaniaPora zasiąść do czytania.Orzeszkowo! Za "Nad Niemnem"Jak to mówią, dzięki piękne!
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
100 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Skomentuj tekst

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Komentarze: 1

Sortuj

~Gość (15 września 2018, 13:31)
Re: T-Raperzy znad Wis - Nad Niemnem
Zupełnie niezłe, mniej nudne od powieści.

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Post Dawid Podsiadło
  „Czy ona z nim spała Czy było bara-bara Wielce ciekawi mnie Post Czy staję na zakazach Czy płaci każdy mandat Na pewno nie Post Czy płaci alimenty Kupuje im prezenty Nie wydaje mi się Po”
 • Jest tylko teraz (Męskie Granie Orkiestra 2022) Bedoes, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni
  „W moich oczach strach jak w twoich Wiem, że się boisz więc mnie złap za dłoń i Rozświetlimy noc i niech blask nas chroni Bo nam nie brak serca, nawet gdy brak naboi Słuchaj Nie ma co się bać! ”
 • Wyglądasz Idealnie SKOLIM
  „Dla mnie Zatańczysz teraz dla mnie Wyglądasz idealnie Gdy tańczysz tylko dla mnie Oj tak ładnie Ładnie Bujaj się tak ładnie Wyglądasz idealnie Gdy tańczysz tylko dla mnie Hej, piękna kręć d”
 • Krystyna Ralph Kaminski
  „Halina ma orzech i orzech wciąż grabi Malina ma pierwsza, a babcia wrześniowe Pod ziemią mieszkają Diana i Suzy a kot do kichania Znów mnie doprowadza Helenka z Marzenką znów grilla rozpala Wuj”
 • In Corpore Sano (Serbia - Eurowizja 2022) Konstrakta
  „Onas eroproc ni somrefne snem Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna? Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna? (Koja li je tajna?) Mislim da u pitanju je ”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

 • słowa piosenki nad niemnem
 • slowa piosenki nad niemnem
 • piosenki z filmu-nad niemnem
 • nad niemnem tekst piosenki
 • piosenki z filmu nad niemnem

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Nad Niemnem - T-Raperzy znad Wis, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Nad Niemnem - T-Raperzy znad Wis. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - T-Raperzy znad Wis.