T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Tekst piosenki

Brak wideo

T-Raperzy znad Wis

Teksty: 44 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Drogie dziatki, chcemy streścić,To co mieści się w powieści,Którą chciała Orzeszkowa"Mezalians" zatytułować,Lecz po zmianie w rezultacieJako "Nad Niemnem" ją znacie.To historia jest dwóch rodówI przełamywania lodów.Jan z Cecylią (wiek piętnasty)To pierwszego protoplasci.On był z gminu, no a onaZaś szlachetnie urodzona.Gdy przybyli tylko puszczaRozciągała się tam wówczas,A przybyli, bo umknęliTym co ich rozdzielić chcieli.Nie zaznali już rozłąki,W płodne pola oraz łąkiPrzekształcili ten dziewiczyTeren, mogąc tylko liczyćNa swe siły, choć podporąByło dzieci dwanaścioro,Gdy już swe rodziny miałyI wraz z nimi budowały,Uprawiały pola żyzne,Zaludniały ojcowiznę.Osiem przeszło tak dziesiątkówLat, aż kiedyś w tym zakątkuZjawił się król Zygmunt AugustCo historię tę z ich znał ust,I w uznaniu ich dokonańNadał herb im (był to Pomian:Żółte pola i żubrzysko).Nadał także im nazwisko,Co z "bohatyr"związek słowemMa. Bohatyrowiczowie.Już trzy wieki śpią pod krzyżemNa nim data, a poniżejJest "memento mori", czyliNie będziemy wiecznie żyli,A kolejne pokoleniaMają stale do czynieniaZ tą mogiłą, co wyrazemTego jest, że trzeba razemDziałać, i że człowiek znaczyTylko dzięki ciężkiej pracy.Ich potomkiem jest dziś Janek,Zamieszkuje on zaścianek,Kocha krewną Korczyńskiego,Który z rodu jest drugiego.Za cel główny ma BenedyktDbać o stały rozwój schedy,O Korczyna ziemie właśnieMa z zaściankiem ciągłe waśnieProcesuje się po sądach.Jakże zmienił się w poglądachSto pięćdziesiąt lat mającyRód. W legionach dziad walczący,Ojciec Stach w listopadowym,Benek z braćmi zaś w styczniowym,Mowa tutaj o powstaniach,Ród więc prawy od zarania.I jest druga też mogiła,Co dwóch druhów połączyła.Andrzej, Benka brat, w niej leżyOraz Janka ojciec, Jerzy.Wtedy jeszcze rody te dwaBój styczniowy mocno jednał.Jest wspomnienia również wartaMiłość, którą żywi Marta,Benedykta bliska krewna,Z wzajemnością - do Anzelma,Stryja Janka, lecz bariery -Nie pochodzą z jednej sfery,Stąd odwagi brak z jej strony,Czynią związek niespełnionym.Lecz nadrobi to Justyna,Która pana jest z KorczynaSiostrzenicą i ma w planieZ Bohatyrowiczem JanemZwiązać przebieg swoich losów,No i wiąże, i w ten sposóbSprawia, że tak jak w przeszłościOba rody są w jedności.Nic już nie ma do dodaniaPora zasiąść do czytania.Orzeszkowo! Za "Nad Niemnem"Jak to mówią, dzięki piękne!
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
100 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Skomentuj tekst

T-Raperzy znad Wis: Nad Niemnem

Komentarze: 1

Sortuj

~Gość (15 września 2018, 13:31)
Re: T-Raperzy znad Wis - Nad Niemnem
Zupełnie niezłe, mniej nudne od powieści.

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Nim zajdzie słońce (feat. Doda) Smolasty
  „Nic nie będzie takie samo kiedy zabraknie nas Choć strzelamy sobie w serca, potem idziemy w bal A jeśli mi nie wierzysz, po prostu uderz mnie w twarz Ała Przy mnie nigdy po polikach nie popłyną ”
 • Skrzydełka Dekorator
  „Na brzegu Opodal krzaczka Mieszkała pipka dziwaczka Umiała Nie tylko gęgać Goniła Robiąc skrzydełka Poznała Dekoratora Trafiła strzała amora Tak zakochali się w sobie Że ona za niego zadzi”
 • Dobrze wiem LEXY CHAPLIN
  „Mów, dobrze wiem Już od dawna co chcesz mi powiedzieć Słów szkoda mi Choć ta samotność przyciąga do ciebie Tylko nocy cień Uspokaja mnie Wracam znów do siebie Przez Powiśle i Pragę Byłeś dla”
 • Stan (feat. Jonatan) Gibbs
  „Na, na, na, na, na Na, na, na, na, na Na, na, na, na, na Na, na, na, na, na, na, na Choćbym żył jeszcze tysiąc lat Chcę już tylko żyć jak dziś, trzymać ciągle rytm (ej) Choćby dym pokrył cały ”
 • Kinderki Mortal
  „Nie tracę czasu na gierki, bo ty wciskasz mi play. Słodka jest jak kinderki i każdy chciałby ją mieć. Znowu gubię czas, choć cenny jest, wokół pędzi świat, a mój dziś obok mnie. A ja olewam wszystko ”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

 • słowa piosenki nad niemnem
 • slowa piosenki nad niemnem
 • piosenki z filmu-nad niemnem
 • nad niemnem tekst piosenki
 • piosenki z filmu nad niemnem

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Nad Niemnem - T-Raperzy znad Wis, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Nad Niemnem - T-Raperzy znad Wis. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - T-Raperzy znad Wis.