Tekst piosenki
To był maj
Pachniała Saska Kępa
Szalonym zielonym bzem
To był maj
Gotowa była ta sukienka
I noc się stawała dniem
Już zapisani byliśmy w urzędzie
Białe koszule na sznurze schły
Nie wiedziałam
Co ze mną będzie
Gdy tamtą dziewczynę
Pod rękę ujrzałam z nim
Małgośka mówią mi
On nie wart jednej łzy
On nie jest wart jednej łzy
Małgośka kochaj nas, na smutki przyjdzie czas
Zaśpiewaj raz, zatańcz raz
Małgośka tańcz i pij
A z niego sobie kpij, a z niego kpij sobie kpij
Jak wróci powiedz nie, niech idzie tam gdzie chce
Hej głupia ty, głupia ty
Głupia ty
Jesień już
Już palą chwasty w sadach
I pachnie zielony dym
Jesień już
Gdy zajrzę do sąsiada
Pytają mnie czy jestem z kim
Widziałam biały ślub
Idą święta
Nie słyszałam z daleka słów
Może rosną
Im już pisklęta
A suknia tej młodej
Uszyta jest z moich snów
Małgośka mówią mi
On nie wart jednej łzy
Oj głupia ty, głupia ty
Małgośka wróżą z kart, on nie jest grosza wart
A weź go czart, weź go czart
Małgośka tańcz i pij
A z niego sobie kpij
Jak wróci powiedz nie, niech zginie gdzieś na dnie
Ej głupia ty, głupia ty
Głupia ty
O utworze
MałgośkaJeden z najbardziej znanych przebojów artystki rozpoczyna się od słów "To był maj, pachniała Saska Kępa". Niewiele osób jednak wie, że nie tylko piosenkarka stoi za sukcesem "Małgośki". Początkowo Maryla Rodowicz nie była przekonana do "Małgośki". Piosenkarka skróciła tekst hitu i nie odpowiadał jej gitarowy początek. Nad przebojem pracowały trzy kobiety: Rodowicz, kompozytorka Katarzyna Gärtner i poetka Agnieszka Osiecka"To piosenka autobiograficzna, bo Agnieszka zawsze prosiła o miłość. Jak Małgośka" - wspominała przyjaciółka Osieckiej, Hanna Bakuła Znana wszystkim "Małgośka""powstała w 1972 roku, kiedy to zaprzyjaźnione już kobiety wybrały się razem w podróż - jeździły razem do Zakopanego czy Sopotu. Siedząc w kawiarni Grand Hotelu, Maryla Rodowicz zwierzyła się, że potrzebuje nowego przeboju. Katarzyna Gärtner przypomniała sobie melodię warszawskiego kataryniarza, a Agnieszka Osiecka, od razu wyczuwając rytm, napisała wersy: "on nie wart jednej łzy, oj, głupia ty, głupia ty".Sama piosenkarka mówi o utworze: "Związana jest z tą piosenką śmieszna historia, bo tekst, który dostałam od Agnieszki Osieckiej wpadł mi za łóżko. Nie mogłam go znaleźć, ani przydepnąć, jak to się robi, by nie zapeszyć. A byłam wtedy w Pradze, gdzie grałam koncert. Autorka muzyki Katarzyna Gaertner bombardowała mnie informacjami, że koniecznie mam się z nią skontaktować. Wiele czasu minęło zanim żeśmy się spotkały, a piosenka była już gotowa. Wreszcie ją nagrałam i byłam bardzo dumna z chrypy, którą udało mi się "zmontować"... Małgośka stała się hitem! Wielkim przebojem! I do dzisiaj publiczność żąda "Małgośki" na każdym koncercie! To była piosenka kultowa. Nie pamiętam, kiedy zaśpiewałam ją pierwszy raz. Ale jednym z pierwszych było wykonanie na Festiwalu w Sopocie. Sukienkę na występ i okładkę do singla zaprojektował znany dziś Rafał Olbiński. Suknia była z jedwabiu. Na okładce płyty domalowane były na niej biało - szafirowe banany. Bananowa kreacja! A na piersiach namalował wielkie czerwone serce i oko, z którego płynęły łzy. No i napis: Małgośka! Szkoda łez!"Maryla Rodowicz Maria Antonina Rodowicz, bo tak w rzeczywistości nazywa się Maryla Rodowicz - polska piosenkarka, gitarzystka, osobowość medialna, a okazjonalnie także aktorka. Artystka przyszła na świat 8 grudnia 1945 roku w Zielonej Górze.Wśród jej hitów znajdziemy oprócz "Małgośki": "Futbol, futbol, futbol", "Sing-Sing", "Niech żyje bal" czy "Łatwopalni". Artystka otrzymała wiele nagród muzycznych i odznaczeń, takich, jak: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".





![Festiwal Zaczarowanej Piosenki 2026: Cały tłum przyjaciół [RELACJA]](https://i.iplsc.com/000MX7JEA4P81HB6-C429.webp)
