Paweł Piotrowski: Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza)

Tekst piosenki

Paweł Piotrowski

Teksty: 357 Tłumaczenia: 5 Wideo: 351
Profil artysty

Tekst piosenki

Paweł Piotrowski: Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza)

Rekomendowane przez Księży Jezuitów i oficjalny Serwer Epikopatu Polski opoka.pl

Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo.
Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!
Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się, Kościele święty, Matko nasza! Ta zaś świątynia niechaj zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu.

K. Pan z wami
W. I z duchem twoim
K. W górę serca
W. Wznosimy je do Pana
K. Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu
W. Godne to i sprawiedliwe

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, abyśmy z całego serca i z całej duszy śpiewem wysławiali niewidzialnego Boga, Ojca Wszechmogącego, oraz Jednorodzonego Syna Jego, Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który Ojcu Przedwiecznemu spłacił za nas dług Adama i krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy. Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących.
Jest to ta sama noc, w której niegdyś ojców naszych, synów Izraela, wywiodłeś z Egiptu i przeprowadziłeś suchą nogą przez Morze Czerwone.
Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych.

Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani.
O, jak przedziwna łaskawość Twej dobroci dla nas! O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna.
O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa!
O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!

Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym.

O, zaiste błogosławiona noc, w której się łączy niebo z ziemią, sprawy boskie ze sprawami ludzkimi.

W tę noc pełna łaski, przyjmij Ojcze Święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju.

Prosimy Cię przeto, Panie, niech ta świeca poświęcona na chwałę Twojego imienia nieustannie płonie, aby rozproszyć mrok tej nocy.
Przyjęta przez Ciebie jako woń przyjemna, niechaj się złączy ze światłami nieba.
Niech ta świeca płonie, gdy wzejdzie słońce nie znające zachodu: Jezus Chrystus, Twój Syn Zmartwychwstały, który oświeca ludzkość swoim światłem i z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
W. Amen (3x)

EXSULTET (w wolnym przekładzie z jęz. łacińskiego od "radować się" tłumaczymy jako "Orędzie Wielkanocne" lub "Orędzie Paschalne"), jest starożytną pieśnią, której autorstwo przypisywane jest św. Augustynowi (rzadziej św. Ambrożemu). Prawie w niezmienionej formie treściowej pielęgnowana była w kościele rzymskokatolickim od drugiej połowy VII wieku do Soboru Watykańskiego II. Należy do jednego z najważniejszych elementów Liturgii Paschalnej, związana jest bowiem ściśle z zapaleniem Paschału - (światła - ognia), oraz odpaleniem świec od paschału przez wiernych. Zawiera między innymi pochwałę paschalnej ofiary Jezusa Chrystusa, sakramentu chrztu świętego oraz wdzięczność za Zmartwychwstanie, dzięki któremu może dokonać się odkupienie człowieka.

EXSULTET wykonuje kapłan lub diakon. Jest to jednak utwór muzyczny trwający ok. 13 minut, dlatego dopuszcza się wykonanie go przez kantora (dla dobra wiernych i ze względów estetycznomuzycznych), po opuszczeniu kilku fragmentów, przynależnych kapłanowi. Exsultet śpiewa się na początku liturgii Wigilii Paschalnej (rozpoczynającą się w Wielką Sobotę), po procesji wejścia, ustawienia zapalonego paschału najczęściej pośrodku prezbiterium kościoła i okadzeniu go. Podczas wykonywania Exsultetu wierni stoją.

Przedstawiony materiał jest zdaniem wielu materiałem wzorcowym, na podstawie którego można nauczyć się śpiewać EXSULTET poprawnie, materiał można odtwarzać wielokrotnie, startować od wybranego momentu i wracać do trudniejszych elementów.
śpiew: Paweł Piotrowski


Autor tekstu: prawdobodobnie św. Augustyn lub św. Ambroży
Data dodania: 2018-11-27
Tekst dodał: Gekoon

Tłumaczenie piosenki

Paweł Piotrowski: Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza)

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
100 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

Paweł Piotrowski: Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza)

Skomentuj tekst

Paweł Piotrowski: Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza)

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Post Dawid Podsiadło
  „Czy ona z nim spała Czy było bara-bara Wielce ciekawi mnie Post Czy staję na zakazach Czy płaci każdy mandat Na pewno nie Post Czy płaci alimenty Kupuje im prezenty Nie wydaje mi się Po”
 • Jest tylko teraz (Męskie Granie Orkiestra 2022) Bedoes, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni
  „W moich oczach strach jak w twoich Wiem, że się boisz więc mnie złap za dłoń i Rozświetlimy noc i niech blask nas chroni Bo nam nie brak serca, nawet gdy brak naboi Słuchaj Nie ma co się bać! ”
 • Wyglądasz Idealnie SKOLIM
  „Dla mnie Zatańczysz teraz dla mnie Wyglądasz idealnie Gdy tańczysz tylko dla mnie Oj tak ładnie Ładnie Bujaj się tak ładnie Wyglądasz idealnie Gdy tańczysz tylko dla mnie Hej, piękna kręć d”
 • Krystyna Ralph Kaminski
  „Halina ma orzech i orzech wciąż grabi Malina ma pierwsza, a babcia wrześniowe Pod ziemią mieszkają Diana i Suzy a kot do kichania Znów mnie doprowadza Helenka z Marzenką znów grilla rozpala Wuj”
 • In Corpore Sano (Serbia - Eurowizja 2022) Konstrakta
  „Onas eroproc ni somrefne snem Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna? Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna? (Koja li je tajna?) Mislim da u pitanju je ”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

 • orędzie wielkanocne wersja krótsza
 • orędzie wielkanocne

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza) - Paweł Piotrowski, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Orędzie wielkanocne - Orędzie paschalne (wersja krótsza) - Paweł Piotrowski. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - Paweł Piotrowski.