Typy polskie (ludowe): Czterej pancerni i pies

Tekst piosenki

Brak wideo

Typy polskie (ludowe)

Teksty: 4 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

Typy polskie (ludowe): Czterej pancerni i pies

Na łąkach kaczeńce, a na niebie wiatr,
a my na wojence oglądamy świat.
Na łąki wrócimy tylko załatwimy
parę ważnych spraw.
Może nie ci sami, wrócimy do mamy
i do szkolnych ław.
Deszcze niespokojne potargały sad,
a my na tej wojnie ładnych parę lat.
Do domu wrócimy, w piecu napalimy,
nakarmimy psa.
Przed nocą zdążymy, tylko zwyciężymy,
a to ważna gra.
Na niebie obłoki, po wsiach pełno bzu.
Gdzież ten świat daleki, pełen dobrych snów?
Powrócimy wierni my czterej pancerni,
"Rudy" i nasz pies.
My czterej pancerni, powrócimy wierni
po wiosenny bez.
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

Typy polskie (ludowe): Czterej pancerni i pies

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
80 %
20 %

O tym utworze

Typy polskie (ludowe): Czterej pancerni i pies

Piosenka rozpoczynająca każdy odcinek serialu "Czterech pancernych i psa", znana popularnie jako "Deszcze niespokojne", w rzeczywistości nosi tytuł "Ballada o pancernych". Ten utwór w wykonaniu Edmunda Fettinga, na stałe wpisał się w kanon polskiej muzyki filmowej, stając się jednym z symboli polskiej kinematografii.

 

"Ballada o pancernych" to dzieło stworzone przez Adama Walacińskiego, znanego z wybitnych interpretacji muzyki klasycznej oraz kompozycji do filmów takich jak „Faraon" czy „Matka Joanna od Aniołów". Słowa do tej pięknej melodii napisała Agnieszka Osiecka, jedna z najwybitniejszych polskich poetek i autorek tekstów piosenek. Początkowo utwór zawierał więcej zwrotek w tym tę, która rozpoczynała się słowami „Na łąkach kaczeńce", jednak nigdy nie została wykorzystana w telewizyjnej wersji serialu.


Opowieść kompozytora wspomina, że początkowo ballada miała być wykluczona z serialu ze względu na pewne zastrzeżenia ze strony produkcji, które uznały ją za "zbyt skomplikowaną". Mimo tych wątpliwości, utwór szybko zdobył ogromną popularność, stając się nieodłącznym elementem kultury muzycznej Polski i towarzysząc pamięci wielu pokoleń Polaków.


Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie do pracy nad muzyką do serialu zaproszony został Wojciech Kilar, który jednak zrezygnował z projektu, zostawiając po sobie jedynie piosenkę radiotelegrafistki "Wołam ciebie". Ostatecznie to Walaciński, dzięki swojej determinacji i współpracy z Edmundem Fettingiem oraz Osiecką, stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów w historii polskiej telewizji.


Kompozytor, mimo iż nie zawsze był kojarzony bezpośrednio z "Balladą o pancernych", wyraził satysfakcję z tego, że jego utwór przetrwał próbę czasu, stając się ikonicznym elementem polskiej kultury. Cieszył się, że może być kojarzony z tak znaczącą kompozycją, podobnie jak inni kompozytorzy, których dorobek rozpoznawany jest przede wszystkim dzięki jednemu, ale za to wyjątkowemu dziełu.


Melodie z serialu "Czterech pancernych i pies" zaginęły tuż po zakończeniu produkcji. Ich ślad zaginął na ponad pół wieku, a odnaleziono je dopiero podczas porządkowania taśm w archiwum Centrum Technologii Audiowizualnych (dawniej Wytwórni Filmów Fabularnych) we Wrocławiu. Te dźwięki, które przez lata spoczywały na jednej z półek, znów zagościły w świadomości odbiorców, odkrywając nowe pokłady muzykalnych skarbów dla kolejnych pokoleń.


Adam Wasilewski


Urodzony 18 września 1928 roku w Krakowie, a zmarły 3 sierpnia 2015 roku, kompozytor, krytyk muzyczny i pedagog, zapisał się w historii polskiej muzyki. Jego dziełem są niezapomniane kompozycje do serialu "Czterej pancerni i pies" oraz filmu "Faraon", które weszły do kanonu polskiej kultury i zapadły w pamięci wielu pokoleń. Jego talent muzyczny, wrażliwość i umiejętność oddania ducha epoki sprawiły, że jego twórczość pozostanie nieśmiertelna.


Agnieszka Osiecka

 

Autorka ponad 2000 piosenek, w tym: "Ballada wagonowa", "Bossanova do poduszki", "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", "Niech żyje bal", "Wariatka tańczy".

 

Inne teksty wykonawcy

Typy polskie (ludowe): Czterej pancerni i pies

Skomentuj tekst

Typy polskie (ludowe): Czterej pancerni i pies

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

  • Miłość jest ślepa Sanah
    „Kochanie mnie to jak pory roku Po miesiącach mroku Słońce świeci zza chmur Kochanie mnie to poza do skoku Nad przepaścią głęboką Potem już tylko w dół Kochanie mnie jak zima w pergoli Mró”
  • Genziara Genzie
    „mam pewność siebie, to praca nie dar oni mi piszą, że ja to mam fart przeżyłam tsunami, hejtu tyle fal nie mogłam już więcej dać, z siebie wiem, wiem najlepiej co na mnie stać jak gwiazda na nieb”
  • 100 BPM - feat. Bletka Kizo
    „Nad miastem unosi się dym Dziś każdy porusza się w tańcu I serce wybija nam rytm Nie braknie nam promieni słońca Gdy mieni się golden hour Którego nie dotykasz końca Chce z Tobą tańczyć jak nikt”
  • Nie mówiła nic EMO
    „Znowu siedzę z sobą całkiem sam a jedno co jest pewne chciałem to mam o tobie trudno jest zapomnieć ot tak nie mówiła nic chciała z tobą być lubiła solo tańczyć aż po świt kochałem ją jak nik”
  • Pilnie oddam gruz Daj To Głośniej
    „Miałeś wyglądać jak Dicaprio miałam się wozić Twoim cabrio w basenie sączyć Aperole a Ty wyglądasz tak że ja, że ja Cię nie chcę Miałeś być jak z bajki pantofle, a nie stare najki gdzie mogę ”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

  • czterej pancerni i pies tekst
  • typy polskie ludowe krasnoludki tekst piosenki
  • piosenki 4 pancerni i pies t
  • pancerni test poisenki
  • 4 pancerni i pies piosenka tekst

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Czterej pancerni i pies - Typy polskie (ludowe), tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Czterej pancerni i pies - Typy polskie (ludowe). Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - Typy polskie (ludowe).