EKT Gdynia: Morze, moje morze

Tekst piosenki

Brak wideo

EKT Gdynia

Teksty: 7 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

EKT Gdynia: Morze, moje morze

Hej, me Bałtyckie Morze,
Wdzięczny Ci jestem bardzo,
Toś Ty mnie wychowało,
Toś Ty mnie wychowało,
Szkołęś mi dało twardą.
Szkołęś mi dało twardą,
Uczyłoś łodzią pływać,
Żagle pięknie cerować,
Żagle pięknie cerować,
Codziennie pokład zmywać.
Codziennie pokład zmywać
Od soli i od kurzy,
Mosiądze wyglansować,
Mosiądze wyglansować,
W ciszy, czy w czasie burzy.
W ciszy, czy w czasie burzy,
Trzeba przy pracy śpiewać,
Bo kiedy śpiewu nie ma,
Bo kiedy śpiewu nie ma,
Neptun się będzie gniewać.
Neptun się będzie gniewać
I klątwę brzydką rzuci,
Wpakuje na mieliznę,
Wpakuje na mieliznę,
Albo nam łódź wywróci.
Albo nam łódź wywróci
I krzyknie - "Hej partacze!
Nakarmię wami rybki,
Nakarmię wami rybki,
Nikt po was nie zapłacze!"
Nikt po nas nie zapłacze,
Nikt nam nie dopomoże,
Za wszystkie miłe rady,
Za wszystkie miłe rady,
Dziękuję Tobie Morze.
Hej, Morze, moje Morze,
Wdzięczny Ci jestem bardzo,
Toś Ty mnie wychowało,
Toś Ty mnie wychowało,
Szkołęś mi dało twardą.
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

EKT Gdynia: Morze, moje morze

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
100 %
0 %

O tym utworze

EKT Gdynia: Morze, moje morze

Morze, moje morze


Słowa polskiej wersji utworu, do muzyki tradycyjnej pieśni szantowej, napisał frontman EKT Gdynia, Jan Wydra. Utwór, zamieszczony na drugiej płycie zespołu, oczywiście, na stałe wszedł do śpiewników szantowych (i nie tylko) w całym kraju.


Zespół EKT Gdynia to grupa z kilkudziesięcioletnią tradycją żeglarskiej muzyki na żywo. Nazwa zespołu powstała od miejsca, w którym zaczynał czyli Ogólnopolskim Elitarnym Klubie Turystycznym „Do Baru", który znajduje się w Gdyni. Chociaż tylko jeden z muzyków Jan Wydra wciąż mieszka i pracuje w Gdyni, zespół pozostaje wierny swoim inspiracjom oraz muzyce szantowej i turystycznej.


Podmiotem ośmio zwrotkowej szanty jest żeglarz zwracający się do Morza Bałtyckiego dziękując mu za twardą szkołę życia, jaką dało mu ono w młodości. Marynarz przywołuje również stare żeglarskie wierzenia, przywołując postać rzymskiego boga mórz i oceanów, Neptuna karzącego żeglarzy nieczerpiących radości z wykonywanej pracy.


Szanty


Szanty to osiemnasto i dziewiętnastowieczne pieśni uprawiane na żaglowcach, aby usprawnić pracę. Wykonywane były podczas obowiązków w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy. Stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób. Pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba - ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Wykonywane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.


Polska jest od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku jednym z czołowych krajów na świecie, jeśli chodzi o szanty w ich najszerszym znaczeniu. Polscy żeglarze w portach całego świata imponują żeglarzom z innych krajów bogactwem repertuarowym, a liczba odbywających się w Polsce co roku festiwali szantowych jest bliska setki. Na uwagę zasługuje rekordowe  udokumentowane ponad 200 zwrotek do Morskich opowieści, ale również wiele tłumaczeń oryginalnych szant obcojęzycznych. Dorobek polskich współczesnych „szantymenów" objawia się również upowszechnianiem się polskich piosenek również wśród międzynarodowej społeczności żeglarskiej.


Polskim wynalazkiem jest szanta dziecięca, czyli piosenki o żeglarstwie pisane specjalnie dla młodych wykonawców lub kierowane do najmłodszej części widowni. Z kolei szanty babskie to pieśni śpiewane wyłącznie przez wykonawczynie. Ich tematyka mówi nie tylko o samym uprawianiu żeglarstwa, ale i o tęsknocie kobiety czekającej na powrót ukochanego z rejsu. Jest to owoc polskiej kultury festiwali szantowych, które są imprezami o charakterze familijnym i wielopokoleniowym. 

Inne teksty wykonawcy

EKT Gdynia: Morze, moje morze

Skomentuj tekst

EKT Gdynia: Morze, moje morze

Komentarze: 0

odśwież
Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

  • dorosłe serce WERSOW
    „Serce dorosło wciąż łamie się w pół padło zbyt wiele między nami złych słów wiem że mnie kochasz na swój sposób to ja tak bardzo tęsknie ale nie jest mi żal bo jesteś chciałam byś chociaż spojrzał na ”
  • Od nowa Julia Wieniawa
    „Znam takich jak Ty słowa rzucasz na wiatr byłeś tak pewny a znów jesteś sam czułam się lekko tak przy Tobie pod płaszczem gwiazd świeciłam mocniej szkoda, że mimo tego nie widziałeś mnie ”
  • CHA CHA Sobel
    „Przecież sama nie wiesz czego chcesz I ja od dawna czuję, że nie warto Wiesz, że daję serce Ci na dłoni Które Ty wraz z petem wyrzucisz przez balkon Koniec z walką, wiem, że nie dam Ci już... N”
  • Maison - ft. Lucie Emilio Piano
    „Où va-t-on ? Quand on n’a plus de maison ? Les fleurs sous le béton, Maman, Dis-le-moi, Où va-t-on ? Est-ce qu’un jour on sait vraiment ? Ou est-ce qu’on fait semblant, tout le temps ? Où va”
  • Chcę ciebie częściej Maciej Skiba
    „Powiedz coś Tak od niechcenia Chcę Ciebie słuchać To miłe dla ucha Bez Ciebie szare mam dni Kiedy nie dzwonisz Nie robię nic Wszystko jest po nic Tylko Ty Potrafisz mnie przed tym o”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

  • teksty piosenek morze moje morze
  • ekt gdynia morze moje morze tekst
  • morze moje morze tekst

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Morze, moje morze - EKT Gdynia, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Morze, moje morze - EKT Gdynia. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - EKT Gdynia.

Przejdź na