Jacek Kaczmarski: Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa

Tekst piosenki

Brak wideo

Jacek Kaczmarski

Teksty: 185 Tłumaczenia: 0 Wideo: 5

Tekst piosenki

Jacek Kaczmarski: Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa

Nie patrz na nas z wyrzutem pyszny szaławiło,Bądźże z sercem otwartym dla dzieci swych dzieci.Od twoich czasów sławnych tyle się zmieniło,Że aż szkoda zawracać tym głowę Waszeci.Mało wiemy o tobie, coś na Turka chadzał,Węgra królem obierał i tratował Szweda,Ale patrzył i tego, by obrana władzaNie zabrała ci czasem, czegoś sam jej nie dał.A nie dałeś jej prawa by ci grozić drewnemBo przed Bogiem za posła nie chcesz Jezuity,By na takie cię pola mogła słać bitewne,Gdzie krew i rany - twoje, a cudze profity.A my, co rusz, to przed kimśKolejnym - na kolanach;Dalekośmy odeszliOd siły Waszmość Pana.Po wciąż to nowych dworachPętamy się nie w porę;Kochamy się w honorach,Nie znamy się z honorem.Łypnij na nas łagodniej okiem wyrazistymCo widziało królestwa twojego Wiek Złoty,Zamiast łajać nas z trumny za sprawą artysty,Że są czasy kolosów i czasy miernoty.Rzymskim prawem się szczycisz opartym na sile:Dłoń złocisty pas maca, kręci wąs sumiasty;Ale wyrozumiałość - to siły przywilejUrodzony z rozumu na twój wiek szesnasty.Czemuś synów nie uczył, z czegoś sam korzystał,Że czapka rozum grzeje, by nie skapiał chyłkiem?Rychło jeden za drugim - poseł czy statysta -Czapkowali rozumem, a myśleli tyłkiem.I my - na byle słowoNa tylne stajem łapki;W zawiei z gołą głowąSzukamy własnej czapki.W tym, co zostało z włościW dziedzictwie po waszmościach -Brakuje nam mądrości,Kochamy się w mądrościach.Patrz na nas jak uważasz, pyszny szaławiło,Jest czego ci zazdrościć, jest i za co karcić.Choć dawno już cię nie ma - cennie ci się żyło,A ci, co się cenili - byli tego warci.Znaczyło słowo - słowo, sprawa zaś gardłowaKończyła się na gardle - które ma się jedno;Wtedy się wie jak życie w pełni posmakować,A ci, w których krew krąży - przed śmiercią nie bledną.Koniem dla nich istnienie! - Trzeba znać ogiera;Pięści słucha, czy pieśni, czy rwie się w step czy w tłum;I umieć nie spaść, kiedy piersi pęd rozpieraA spadłszy, szepnąć jeszcze - equus polonus sum!A my, nie z własnej winy,Aż się przyznawać hadko -Nie znamy już łacinyI z polskim nam niełatwo.Lecz ujrzy przodek w grobieNa co nas jeszcze stać:Bo się kochamy - w sobie!Nie pragnąc - siebie - znać!
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

Jacek Kaczmarski: Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
0 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

Jacek Kaczmarski: Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa

Skomentuj tekst

Jacek Kaczmarski: Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • The Tower (piosenka na Eurowizja 2024) Luna
  „Luna prezentuje piosenkę "The Tower" - propozycja do Konkursu Piosenki Eurowizji 2024. Premiera 24 stycznia 2024 r. Looking for a miracle Waiting for a sun to catch me I’ve gotta find a way back”
 • Nasz Czas TEENZ
  „TEENZ prezentuje utwór "Nasz Czas". Zaczynamy projekt ja jak zawsze dobrze ubrany kiedyś byłem spięty tak jak struna mojej gitary dziś co by nie było zawsze jestem wyluzowany najważniejsze są”
 • Cała sala śpiewa! Siostry Grabowskie, sanah
  „Uuu, na dancing sama szłam Uuuuu, jak gdyby nigdy nic Uuuuuu, pamięć jak sito mam Uuuu, i to plus na dziś W życiu mym nie same róże A szafa gra Ktoś tam wysoko w górze Chyba o mnie dba Ja c”
 • Co ja robię tu Lanberry
  „Dzisiaj znowu nad Warszawą, wisi parę ciemnych chmur. Myślami zawieszona, ciągle tone w tych ramionach, męczy mnie zepsuty mood. Pora zmierzyć sobie puls, i odpuścić może już. Jesteś ciągle ”
 • Ballada Lunaria
  „Uciekamy jak najdalej od Tego, czego nie chce widzieć świat Gdy wokoło każdy boi się Czy jutro będzie lżej Gdzie to dobro, które było w nas Wszystko poszło w piach Po co była w nas ta złość ”

Użytkownicy poszukiwali

Teksty piosenek

 • z xvi wiecznym portretem trumiennym rozmowa
 • z xvi-wiecznym portretem trumiennym rozmowa
 • kaczmarski bo się kochamy sobe
 • za portretem trumiennym kaczmarski
 • jacek kaczmarski trumienna romowa

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa - Jacek Kaczmarski, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Z XVI-wiecznym portretem trumiennym rozmowa - Jacek Kaczmarski. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - Jacek Kaczmarski.