T-Raperzy znad Wis: Krzy

Tekst piosenki

Brak wideo

T-Raperzy znad Wis

Teksty: 44 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Drogie dziatki, chcemy streścić,Co Sienkiewicz Henryk zmieściłW książce swej pt. "Krzyżacy".Sprecyzujmy zatem jacyZ bohaterów są tam główniPrócz Danusi Jurandówny.Mamy Zbyszka więc, bratankaMaćka. Obaj są z Bogdańca.Jest Czech Hlawa - Zbyszka giermek,Choć nie Polak, bity szermierz.Jest Jagienka silna, zdrowaI jest Jurand ze Spychowa.Scena pierwsza to gospoda.O wojennych swych przygodachZbyszko z Maćkiem w niej mieszczanomPrawią, aż tu z księżną paniąZjawia się Danuśka dwórka,Czyli Jurandowa córka.Patrząc na nią pojął Zbyszko,Że z nią pragnie dzielić przyszłość,I uczucie jej ślubowałW drodze z Tyńca do KrakowaKruszyć kopię chciał z Krzyżakiem,Co po trakcie szedł z orszakiem.Lecz z Taczewa go PowałaWstrzymał szczęściem, bo by stałaRzecz się straszna, posłem bowiemBył ten Krzyżak, a posłowieTo persony nietykalne.Chociaż z Kuno Lichtensteinem,Bo tak zwał się ustalono,Że nie złoży, złożył donosPoszedł Zbyszko więc na ścięcie,Lecz gdy szedł, to w tym momencieDanka białą nań zasłonęZarzuciła, że małżonekMa być jej to, gest ten znaczyłTak więc uszedł z łap siepaczy.Jako że krzyżacka bandaW trwodze żyła przez Juranda,Co w potyczkach przygranicznychZejść nie szczędził jej rozlicznych,To porwała mu w odwecieUkochane jego dziecię.W zgrzebnym worze Jurand stanąłPrzed Krzyżaków zamku bramąZa nic mając cześć i honor(Byle Dankę mu zwrócono).Gdy wpuszczono go do środka,Z szyderstwami wpierw się spotkałPóźniej - twierdząc, że to córa -Dziewkę mu przywiedli, któraByła niedorozwinięta.Tu Juranda szał opętał -Ciął na lewo i na prawoKnechtów, którzy szli nań ławą.I pachołków, i komtura,Czyniąc jatkę w Szczytna murach.A gdy w końcu go pojmano -Oślepiono i wyrwanoJęzyk mu, a dłoń obcięto,A poddany był tym mękomZ przyczyn nader oczywistych -Tak de Lwe kazał ZygfrydGdy już wyszedł skatowany,Jagna mu leczyła rany.Potem Dankę z rąk wyrwanoNiemca, strasznie schorowaną,Lecz przy życiu jej nie zastałJurand bo niebawem zgasła.Kiedy Zygfryd wpadł w kajdanyJ. poniechał zemsty na nim.Lecz czuł winnym się de Lwe,Więc powiesił się na drzewie.Jurand po tych wszystkich przejściachWkrótce też w stan przeszedł zejścia.Zbyszko długo żył w zgryzocie,Gdy minęła, to dwóch pociechSię doczekał bo JagienkaUrodziła mu bliźnięta.Potem jeszcze dwóch chłopakówAż czas nadszedł by KrzyżakówSkarcić wreszcie za ich butęPod Grunwaldem. Jaki skutek?Ano taki, że z ZakonuMało kto się zjawił w domu.Maćko zabił tam Kunona,Zbyszko też brał udział w zgonach,A co Czarny tam ZawiszaZdziałał chyba każdy słyszałOsiemnaście ciał tysięcyZostawili w polu Niemcy,A sprawili ich upadekZyndram, Witek oraz Władek.Nic już nie ma do dodania -Pora zasiąść do czytania.Drogi Heńku, nikt z rodakówNie zapomni Ci Krzyżaków!
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
0 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Skomentuj tekst

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Przybieżeli do Betlejem pasterze Kolędy
  „Przybieżeli do Betlejem pasterze, Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi. Oddawali swe ukłony w pokorze Tobie z serca ochotneg”
 • Cicha noc Kolędy
  „Cicha noc, święta noc, Pokój niesie ludziom wszem, A u żłóbka Matka Święta Czuwa sama uśmiechnięta Nad dzieciątka snem , Nad dzieciątka snem. Cicha noc, święta noc, Pastuszkowie ”
 • Nie miały aniołki choinki na święta Kolędy
  „1.Nie miały aniołki choinki na święta, o choince dla nich nikt tam nie pamiętał. Popatrzyły się na siebie, wywierciły dziurę w niebie ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho! 2.Złapały za czubek naj”
 • Lulajże Jezuniu Kolędy
  „Lulajże Jezuniu, moja Perełko, Lulaj ulubione me Pieścidełko. Lulajże Jezuniu, lulaj, że lulaj A ty go matulu w płaczu utulaj Zamknijże znużone płaczem powieczki, Utulże zemdlone łkaniem ustecz”
 • Bóg się rodzi, moc truchleje Kolędy
  „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony; Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice nieskończony. Wzgardzony okryty chwałą, Śmiertelny Król nad wiekami; A Słowo Ciałem się stało ”

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Krzy - T-Raperzy znad Wis, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Krzy - T-Raperzy znad Wis. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - T-Raperzy znad Wis.