T-Raperzy znad Wis: Krzy

Tekst piosenki

Brak wideo

T-Raperzy znad Wis

Teksty: 44 Tłumaczenia: 0 Wideo: 0

Tekst piosenki

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Drogie dziatki, chcemy streścić,Co Sienkiewicz Henryk zmieściłW książce swej pt. "Krzyżacy".Sprecyzujmy zatem jacyZ bohaterów są tam główniPrócz Danusi Jurandówny.Mamy Zbyszka więc, bratankaMaćka. Obaj są z Bogdańca.Jest Czech Hlawa - Zbyszka giermek,Choć nie Polak, bity szermierz.Jest Jagienka silna, zdrowaI jest Jurand ze Spychowa.Scena pierwsza to gospoda.O wojennych swych przygodachZbyszko z Maćkiem w niej mieszczanomPrawią, aż tu z księżną paniąZjawia się Danuśka dwórka,Czyli Jurandowa córka.Patrząc na nią pojął Zbyszko,Że z nią pragnie dzielić przyszłość,I uczucie jej ślubowałW drodze z Tyńca do KrakowaKruszyć kopię chciał z Krzyżakiem,Co po trakcie szedł z orszakiem.Lecz z Taczewa go PowałaWstrzymał szczęściem, bo by stałaRzecz się straszna, posłem bowiemBył ten Krzyżak, a posłowieTo persony nietykalne.Chociaż z Kuno Lichtensteinem,Bo tak zwał się ustalono,Że nie złoży, złożył donosPoszedł Zbyszko więc na ścięcie,Lecz gdy szedł, to w tym momencieDanka białą nań zasłonęZarzuciła, że małżonekMa być jej to, gest ten znaczyłTak więc uszedł z łap siepaczy.Jako że krzyżacka bandaW trwodze żyła przez Juranda,Co w potyczkach przygranicznychZejść nie szczędził jej rozlicznych,To porwała mu w odwecieUkochane jego dziecię.W zgrzebnym worze Jurand stanąłPrzed Krzyżaków zamku bramąZa nic mając cześć i honor(Byle Dankę mu zwrócono).Gdy wpuszczono go do środka,Z szyderstwami wpierw się spotkałPóźniej - twierdząc, że to córa -Dziewkę mu przywiedli, któraByła niedorozwinięta.Tu Juranda szał opętał -Ciął na lewo i na prawoKnechtów, którzy szli nań ławą.I pachołków, i komtura,Czyniąc jatkę w Szczytna murach.A gdy w końcu go pojmano -Oślepiono i wyrwanoJęzyk mu, a dłoń obcięto,A poddany był tym mękomZ przyczyn nader oczywistych -Tak de Lwe kazał ZygfrydGdy już wyszedł skatowany,Jagna mu leczyła rany.Potem Dankę z rąk wyrwanoNiemca, strasznie schorowaną,Lecz przy życiu jej nie zastałJurand bo niebawem zgasła.Kiedy Zygfryd wpadł w kajdanyJ. poniechał zemsty na nim.Lecz czuł winnym się de Lwe,Więc powiesił się na drzewie.Jurand po tych wszystkich przejściachWkrótce też w stan przeszedł zejścia.Zbyszko długo żył w zgryzocie,Gdy minęła, to dwóch pociechSię doczekał bo JagienkaUrodziła mu bliźnięta.Potem jeszcze dwóch chłopakówAż czas nadszedł by KrzyżakówSkarcić wreszcie za ich butęPod Grunwaldem. Jaki skutek?Ano taki, że z ZakonuMało kto się zjawił w domu.Maćko zabił tam Kunona,Zbyszko też brał udział w zgonach,A co Czarny tam ZawiszaZdziałał chyba każdy słyszałOsiemnaście ciał tysięcyZostawili w polu Niemcy,A sprawili ich upadekZyndram, Witek oraz Władek.Nic już nie ma do dodania -Pora zasiąść do czytania.Drogi Heńku, nikt z rodakówNie zapomni Ci Krzyżaków!
Autor tekstu: nieznany
Data dodania: 2011-02-22

Tłumaczenie piosenki

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Nie ma jeszcze tłumaczenia dla tego utworu
Bądź pierwszy i dodaj swoje tłumaczenie
Podoba Ci się tekst piosenki? Oceń tekst piosenki?
0 %
0 %

Inne teksty wykonawcy

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Skomentuj tekst

T-Raperzy znad Wis: Krzy

Komentarze: 0

Twój komentarz może być pierwszy

Polecane na dziś

Teksty piosenek

 • Post Dawid Podsiadło
  „Czy ona z nim spała Czy było bara-bara Wielce ciekawi mnie Post Czy staję na zakazach Czy płaci każdy mandat Na pewno nie Post Czy płaci alimenty Kupuje im prezenty Nie wydaje mi się Po”
 • Jest tylko teraz (Męskie Granie Orkiestra 2022) Bedoes, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni
  „W moich oczach strach jak w twoich Wiem, że się boisz więc mnie złap za dłoń i Rozświetlimy noc i niech blask nas chroni Bo nam nie brak serca, nawet gdy brak naboi Słuchaj Nie ma co się bać! ”
 • Wyglądasz Idealnie SKOLIM
  „Dla mnie Zatańczysz teraz dla mnie Wyglądasz idealnie Gdy tańczysz tylko dla mnie Oj tak ładnie Ładnie Bujaj się tak ładnie Wyglądasz idealnie Gdy tańczysz tylko dla mnie Hej, piękna kręć d”
 • Krystyna Ralph Kaminski
  „Halina ma orzech i orzech wciąż grabi Malina ma pierwsza, a babcia wrześniowe Pod ziemią mieszkają Diana i Suzy a kot do kichania Znów mnie doprowadza Helenka z Marzenką znów grilla rozpala Wuj”
 • In Corpore Sano (Serbia - Eurowizja 2022) Konstrakta
  „Onas eroproc ni somrefne snem Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna? Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna? (Koja li je tajna?) Mislim da u pitanju je ”

Wykonawcy

Lista alfabetyczna

Tekst piosenki Krzy - T-Raperzy znad Wis, tłumaczenie oraz teledysk. Poznaj słowa utworu Krzy - T-Raperzy znad Wis. Znajdź teledyski, teksty i tłumaczenia innych piosenek - T-Raperzy znad Wis.